MedicalGuidelines.pl poleca:

Wytyczne Diagnostycznoterapeutyczne dla Lekarzy POZ - Pacjent z łagodnym rozrostem stercza i chorobami współistniejącymi
Czasopismo Medical Cases- nr 1 sierpień 2015
Piksel

Terminarz wydarzeń

Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!


Piksel

Psychoonkologia, pomoc psychologiczna dla pacjentów z rakiem

Opublikowano:

Autor:Zdiagnozowanie nowotworu odmienia życie pacjenta, stanowi cios, który łatwo może przerodzić się w traumę. Stan psychiczny pacjenta onkologicznego może mieć niezwykle istotny wpływ na cały proces leczenia.

 

Wysoki odsetek pacjentów z problemami psychicznymi, po zdiagnozowaniu nowotworu

 

Cierpienie psychiczne jest powszechne u pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem, od 30 do 50% osób z tą chorobą wykazuje stany depresyjne, wynika z badań przeprowadzonych w 50. amerykańskich ośrodkach. Onkologicznych. Depresję uznano za najczęstsze powikłanie psychiczne występujące u chorych na raka. Występowanie depresji wśród ludzi z chorobą nowotworową jest pięciokrotnie wyższe niż w populacji ogólnej.

 

Depresja jako czynnik znacznie utrudniający leczenie ra ka

“Cierpienie rozciąga się na kontinuum, od powszechnego uczucia bezbronności, smutku i strachu po problemy, które mogą stać się niepełnosprawne, takie jak depresja, lęk, panika, izolacja społeczna oraz kryzys egzystencjalny i duchowy” - stwierdzają autorzy badania.

 Taki stan psychiczny pacjenta zdecydowanie utrudnia leczenie samego nowotworu, chory na raka, u którego dodatkowo wystąpi depresja, ma często obniżoną jakość życia, dłuższy czas rehabilitacji lub wręcz nie przestrzega zaleceń terapeutycznych, według autorów badań pacjenci onkologiczni z depresją mają wyższy wskaźnik śmiertelności, dlatego należy rozwijać kompleksową opiekę psychospołeczną pacjentów onkologicznych, w dziale zwanym psychoonkologią.


powrót