MedicalGuidelines.pl poleca:

Wytyczne Diagnostycznoterapeutyczne dla Lekarzy POZ - Pacjent z łagodnym rozrostem stercza i chorobami współistniejącymi
Czasopismo Medical Cases- nr 1 sierpień 2015
Piksel

Terminarz wydarzeń

Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!


Piksel

Wywiad z konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszką Jankowską-Zduńczyk „Z jaką prędkością pojedzie POZ”

Opublikowano:

Autor:Pani Jankowska-Zduńczyk w udzielonym wywiadzie wypowiada się na temat niedawno wprowadzonej ustawy dotyczącej podstawowej opieki zdrowotnej, która ma uregulować jej sposób działania, także pod kątem prawnym. Dokument powstał w wyniku pracy zespołu ekspertów powołanych przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Spisali oni swoje propozycje w dziesięciu punktach, jest to tzw. Dekalog dla POZ. Nowe rozporządzenie ma przede wszystkim zapewnić każdemu obywatelowi dostęp do lekarza rodzinnego, poprawić finansowanie, wzmocnić rolę profilaktyki zdrowotnej i zbudować sprawny system wymiany informacji pomiędzy lekarzem rodzinnym a specjalistami, u których leczył się pacjent. Bardzo istotne jest też usprawnienie informatyzacji, żeby pacjent nie musiał logować się do kilku różnych systemów, w celu załatwienia poszczególnych świadczeń medycznych np. badań profilaktycznych czy wystawienia zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Dokument wprowadza również budżet powierzony, obok do tej pory istniejącej stawki kapitacyjnej. Ma on zapewnić m.in. dodatkowe środki na finansowanie badań profilaktycznych i dodatek motywacyjny za leczenie dla lekarzy. Ponadto pediatrzy do 2025r. będą mogli pracować również jako lekarze POZ, z powodu deficytu tych ostatnich. Pani Jankowska-Zduńczyk opowiedział o zmianach czekających Polaków w 2025r. Dzięki nim do końca 2024r. specjalista w dowolnej dziedzinie medycyny będzie mógł ukończyć dodatkowy kurs doszkalający i na jego podstawie pracować jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Od 2025r. pacjent będzie mógł wybrać na swojego lekarza rodzinnego lekarza, który posiada wyłącznie specjalizację w dziedzinie POZ. Na podstawie nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zwiększy się rola pielęgniarek, które będą mogły np. kwalifikować pacjentów do szczepień przeciwko grypie, odciążając równocześnie lekarzy. Pojawi się nowa funkcja koordynatora medycznego. Jego zadaniem będzie zapisanie pacjenta do poradni specjalistycznej, udzielanie informacji na temat świadczeń medycznych, czy profilaktyki.


powrót