MedicalGuidelines.pl poleca:

Wytyczne Diagnostycznoterapeutyczne dla Lekarzy POZ - Pacjent z łagodnym rozrostem stercza i chorobami współistniejącymi
Czasopismo Medical Cases- nr 1 sierpień 2015
Piksel

Terminarz wydarzeń

Nie przegap najciekawszych wydarzeń roku!


Piksel

Cięcia w kardiologii: używanie stentów metalowych byłoby cofnięciem się do lat 90-tych

Opublikowano:

Autor:

Link :- Niedawno usłyszałem z przerażeniem, że w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ktoś wpadł na pomysł, by, dążąc do obniżenia kosztów, zacząć znowu używać stentów metalowych - alarmuje prof. Radosław Stefan Kiesz z USA.

Uważa, że byłoby to cofnięcie się w medycynie do lat 90. Tym bardziej paradoksalne, że to właśnie w Polsce przeprowadzono pierwsze badania, które w zasadzie zapoczątkowało erę stentów powlekanych lekiem.


- Te badania wykonałem, wraz z grupą specjalistów, w 2001 roku. Teraz, mimo że byliśmy jako Polska pionierami w tej dziedzinie, ktoś wpadł na pomysł, by to przekreślić - niepokoi się profesor i wyjaśnia, że powrót do stentów metalowych to narażenie pacjenta na następne zabiegi - i to nie kilka, a nawet w niektórych przypadkach kilkanaście.


Dodaje, że jeżeli chodzi o pacjentów z cukrzycą, to według oceny, jest to w ogóle niedopuszczalne. Przy okazji informuje, że słyszał jeszcze o pomyśle, by pacjent dopłacał ekstra za wyższej klasy stent.


Odnosząc się do zapowiedzi obniżenia wycen w kardiologii (od 30 do nawet 60 procent), prof. Kiesz komentuje: - ucinanie funduszy na kardiologię to żonglowanie śmiercią. Przewiduje, że skończy się to załamaniem systemu i ocenia, że pierwszej kolejności zapłacą za to mniejsze ośrodki. - Trzeba będzie je zamknąć, bo jeżeli nie będzie można godziwie zapłacić ludziom za ich ciężką pracę, to gdzieś te cięcia muszą nastąpić.


Radosław Stefan Kiesz współpracował z prof. Julio Palmazen, twórcą stentu. Przeprowadził pierwszy na świecie zabieg angioplastyki ze wskazań ostrych oraz stentowanie pnia tętnicy wieńcowej, a jako trzeci wykonał stentowanie tętnicy szyjnej.

czytaj dalej... www.rynekzdrowia.pl


powrót